Uhrovský hrad

.

Uhrovký hrad sa týči vo výške 591 m. n. m. nad obcou Uhrovské Podhradie v pohorí Strážovských vrchov. Stredoveký hrad bol postavený v neskororománskom štýle medzi rokmi 1251 – 1293. Predpokladá sa, že na jeho stavebnom vývoji sa podieľal Matúš Čák, ktorý hrad získal v roku 1295 od Petra, syna trenčianskeho župana Bášu. Hrad bol po smrti Matúša Čáka v kráľovských rukách až do roku 1393, kedy ho kráľ Žigmund daroval najbohatšiemu magnátovi na západnom Slovensku – Ctiborovi zo Ctiboríc. V priebehu 15. a 16. storočia sa vystriedalo niekoľko majiteľov hradného panstva – magnát z Liptova Pongrác zo Sv. Mikuláša, Ondrej Danffy z Dobozu, Peter zvaný Doktor de Zylagy – až nakoniec kráľ Ferdinand I. v roku 1547 pridelil hrad rodine Zayovcov. Na hrade sa začalo obdobie hospodárskej a stavebnej aktivity, ktorého výsledkom bolo posilnenie dolného nádvoria dvojicou okrúhlych nárožných bášt a jeho premena na podhradie. V období renesancie stál hrad mimo centra bojových akcií, vyhli sa mu turecké výboje a vnútorné nepokoje vďaka čomu sa stal v 17. storočí útočiskom miestnej šľachty. Neskôr sa Zayovci presťahovali do kaštieľa v Uhrovci, na hrade zostali iba strážne a hospodárske objekty a stredoveká stavba začala pustnúť.

Na hrad vedie novo postavený prístupový drevený most, ktorý je kópiou pôvodného nezachovaného mosta. Dvanásť metrový most bol postavený na pôvodných, zrekonštruovaných pilieroch ponad hradnú priekopu. Jeho stavba sa uskutočnila v roku 2009 a zúčastnili sa jej skúsení európski tesári, ktorí pri jeho stavbe využili tradičné technológie.

Medzi najhodnotnejšie časti hradu patrí neskororománska kaplnka, ktorá vďaka svojej zachovanosti patrí k unikátnym na Slovensku


Ďalšou významnou súčasťou hradu je rozsiahly renesančný palác zo 16. storočia, ktorý bol hlavnou obytnou budovou s reprezentačnými priestormi. Dodnes sa nám zachovali mnohé architektonické detaily, dekoratívne okná a krb, ktorý spolu so zvyškami portálu a omietok predstavuje jedinečný prvok pôvodného hradného vybavenia. V priestoroch renesančného paláca si prezrieme malú expozíciu, zoznámime sa s rekonštrukčnými prácami, archeologickým výskumom a kastelán nám porozpráva o histórii hradu. Palác je spolu s ostatnými časťami hradu v rekonštrukci a do budúcnosti sa môžeme tešiť na rozširovanie expozícií a nové prírastky z archeologického výskumu.

V súčasnosti sa o hrad stará Nadácia pre záchranu kultúrneho dedičstva pod vedením Petra Horanského, ktorá vykonáva nutné práce, a tak bráni ďalšej deštrukcii hradu.

Ak plánujeme dlhší turistický prechod prírodou Nitrických vrchov so spacákom, tak Uhrovský hrad nám môže poslúžiť ako dočasné prístrešie. Na hrade si môžme tiež kúpiť malé chladené občerstvenie, pohľadnice a najnovšie aj magnetky alebo tričká.

Prístupov na tento impozantný hrad je niekoľko. Najjednoduchšia a najkratšia trase vedie z dedinky Uhrovké Podhradie po zelenej turistickej značke a zaberie približne 55 minút. Druhá trasa vedie z rodiska Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka – Uhrovca – po červenej turistickej značke smerom k monumentálnemu pamätníku Slovenského národného povstania na Jankovom vŕšku. Červená turistická magistrála pokračuje až na Holý vrch, kde sa napája modrá značka vedúca k dominante okolitých vrchov.

Otváracie hodiny hradu sú nepravidelné, keďže na ňom prebiehajú rekonštrukčné práce. Oficiálne otvorenie sezóny je počas Veľkonočných sviatkov a hrad môžeme navštíviť aj počas slnečných víkendov v novembri. Zimnú atmosféru na hrade si môžeme vychutnať počas akcií na Mikuláša, Štefana a na Silvestra. V prípade návštevy väčších skupín počas zimného obdobia je vhodné kontaktovať pána Pavlisa alebo pána Horanského. 

Vstupné je dobrovoľné, každý môže prispieť na záchranu tejto jedinečnej pamiatky.